This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Ninja AF300UK Foodi Dual Zone 7.6L Air Fryer
After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here
- 2 years guarantee
- Warranty 2 Years
- Delivery Cost0
- Delivery Time1-3 Days
- Frying CapacityDual 3.8L Baskets (7.6L max)
Ninja® Foodi® Dual Zone 7.6L Air Fryer AF300UK
Foodi Dual Zone Air Fryer
Air Fry – Up 75% less fat than traditional frying methods**. Enjoy guilt-free fried favourites using little to no oil. From delicious chicken wings, fishcakes, burgers and sausages to chunky chips. Air frying evenly circulates super-hot air around food to remove excess moisture and give it a delicious golden finish.
Max Crisp – Cook from frozen to crispy in minutes. Temperatures up to 240°C evenly cook and crisp your favourite frozen foods. From breaded scampi and chicken nuggets to golden French fries, onion rings and more. Perfect for quick, delicious dinners.
Roast – Not just for Sundays, enjoy your favourite roast meat, fish and vegetables any day of the week. From salmon fillets, golden chicken breasts and roast pork chops with crispy crackling to fluffy roast potatoes, balsamic-roasted tomatoes and sweet potato hash.
Bake – Easily cook pasta bakes, fish pies and flaky fish with crispy toppings, or enjoy freshly-baked bread and homemade sweet treats, from muffins and brownies to cakes and cookies.
Dehydrate – Create delicious dried fruit snacks, from apple to mango, banana to pineapple. Enjoy homemade vegetable crisps, beef jerky, and even make your own dried herbs.
Reheat – Restore leftovers to that delicious fresh-out-of-the-oven finish, perfect for reviving leftover pizza, quiche, spring rolls and more.
The easy-to-use digital control panel with a countdown timer makes it easy to see how much cooking time is left.
Variable temperature controls let you make every snack and meal just how you like it. The innovative Auto-Adjust Fan automatically changes speeds based on the cooking function selected.
Washing up is easy thanks to non-stick, dishwasher-safe parts.
Get started straight away with a Chef-Created Recipe Guide included in the box, packed with Ninja Air Fryer recipes to kick-start your imagination.
| Manufacturer | Ninja |
|---|---|
| GTIN | 622356236133 |
| Model Number | AF300UK |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Delivery Cost | 0 |
| Frying Capacity | Dual 3.8L Baskets (7.6L max) |
| Pre-Set Functions | Max Crisp, Roast, Bake, Reheat, Dehydrate and Air Fry |
| Frying Temperature Range | 40°C to 240°C |
| Dimensions (WxHxD)mm | 360 x 250 x 320 |
| Airfryer Power (wattage) | 2400W |
| Weight (kg) | 8.2kg |
| Special Offers Text 1 | 2 years guarantee |






