This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Galaxy Book2 Go, 14" FHD Anti-Glare Screen, Snapdragon 7c+, 4GB RAM, 128GB SSD, Silver
After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here
Contact Us for availability
- Warranty 1 Year
- ColourSilver
- Processor / ChipsetSnapdragon 7c+ Gen 3 (Octa-core, up to 2.4 GHz)
- Size (Main Display)14.0" FHD LED Display
- Operating SystemWindows 11 Home
Galaxy Book2 Go
Small on the outside, big visuals on the inside
Galaxy Book2 Go features a large 14-inch screen in a compact body, making it easy to pack and carry throughout your day. The slim profile and bezels, IPS display technology and wide viewing angles provide an immersive visual experience in extra light form.
Keep your connection stable
Disconnect from laggy, unstable internet and enjoy the fast speeds of your Wi-Fi connection on your laptop. Stream videos, share media and download freely, without worrying about your connection getting dropped.
Fast, responsive performance in a thin, cool, and fan-less laptop
Snapdragon® 7c+ Gen 3 Compute Platforms deliver responsive performance and power efficiency to a new level of entry-tier laptop.
Outlast all day with large battery and Super Fast Charging
Galaxy Book2 Go packs a powerful 42.3Wh battery for plenty of runtime. You get up to 20 hours video playback on a single charge, and can top up with 8 hours in just 30 minutes with the fast charger that isn’t just compact – it also works universally to charge various Samsung Galaxy devices.
Set up, sign on and enjoy your new Galaxy Book2 Go fast
Galaxy Book Smart Switch and Single Sign-On combine to make it easy to onboard a new Galaxy Book2 Go. Galaxy Book Smart Switch transfers your files and settings from your old device, and Single Sign-On gets you into your Galaxy Ecosystem and favorite apps with just one log-in.
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| GTIN | 8806094882223 |
| Colour | Silver |
| Model Number | NP340XNA |
| Processor / Chipset | Snapdragon 7c+ Gen 3 (Octa-core, up to 2.4 GHz) |
| Graphics (Built-in) | Qualcomm® Adreno |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Webcam (Resolution) | 720p |
| Bluetooth (Version) | v5.1 |
| Network (Wi-Fi) | Wi-Fi 6E, 802.11 ax 2x2 |
| Multimedia | Stereo Speakers ( 1.5 W x 2 ), Dolby Atmos |
| Size (Main Display) | 14.0" FHD LED Display |
| Storage (GB/TB) | 128GB |
| Memory (GB) | 4GB |
| Resolution (Main Display) | 1920 x 1080 |






