This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Samsung SM-X520NZAREUB Tab S10 Fe Wifi X520 Gray 8/128Gb
After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here
Contact Us for availability
- Warranty 2 Years
- ColourMoonstone Gray
- Delivery Cost0
- Delivery Time1-3 Days
- Size (Main Display)10:9"
Get inspired and express yourself with the sleek, AI-powered Galaxy Tab S10 FE and Tab S10 FE+ with S Pen. Light-tone accents across details in the design add a touch of cool for a head-turning look. Grab yours in Grey, Silver or Blue.
Circle it, find it on the big screen
Search any image, video, or text on your screen. Circle, highlight, scribble, or tap to pinpoint what you’re curious about, no screenshots necessary.
Screen as wide as your imagination
Dream big on the wide 10.9″ Galaxy Tab S10 FE, or go even bigger with the massive 13.1″ Tab S10 FE+ — the largest screen ever on a Galaxy Tab FE Series.
Power up with fast performance
Create, study and game away with the super-smooth performance of the Exynos 1580 processor. Experience AI-driven innovation with handy productivity features. Multitask seamlessly with large memory on both models and store what you love with up to 2TB microSD card support.
Display so lit. Picture so smooth
Check out the high-res, clear display with crisp details and fluid 90Hz visuals. Vision Booster makes sure your views stay bright even outdoors with up to 800 nits in High Brightness Mode. Keep vibing with your onscreen content, thanks to low blue light for extra eye comfort.
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| GTIN | 8806097195733 |
| Colour | Moonstone Gray |
| Model Number | SM-X520NZAREUB |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Delivery Cost | 0 |
| Size (Main Display) | 10:9" |
| Storage (GB/TB) | 128GB |
| Memory (GB) | 8GB |
| Resolution (Main Display) | 2304 x 1440 (WUXGA+) |
| Rear Camera - Resolution | 13.0 MP |
| Front Camera - Resolution | 12.0 MP |






