This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Samsung SM-X716BZAEEUE TAB S9 5G X716 GRAPHITE 12/256GB ENTERPRISE EDITION
After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here
Contact Us for availability
- Warranty 2 Years
- ColourGray
- Delivery Cost0
- Delivery Time1-3 Days
- Size (Main Display)11.0" Dynamic AMOLED 2X (120Hz)
Samsung Galaxy Tab S9
Dynamic AMOLED 2X. Uniform brilliance
Whether you choose Galaxy Tab S9, Galaxy Tab S9+ or Galaxy Tab S9 Ultra, each is ready to bring your creative vision to life. All three feature a Dynamic AMOLED 2X display, delivering stunning colour and visuals.
Unified design. The beauty is in the details
It's always the smallest things that matter most. Like the floating camera design on the back — crafted to elegantly encapsulate the upgraded camera system. We even reimagined the side buttons and speaker arrangement to feel more familiar.
Vibrant hues. Stunning views
Everything on screen is lifelike with the high-resolution Dynamic AMOLED 2X display. Details are crisp and clear with a wide range of vivid colours and true blacks thanks to HDR10+ enhanced visuals and smooth scrolling at up to 120Hz refresh rate.
Level up your play with epic, cinematic visuals
The Galaxy Tab S9 Series delivers an engrossing, photo-realistic gaming experience on the Tab's expansive screen for marathon playthroughs.5 The experience is heightened with immersive audio from the quad AKG speaker system and Dolby Atmos surround sound.
Our first water and dust–resistant Galaxy S tablet
When the day gets tough, the Galaxy Tab S9 Series stays sturdy and durable. The smooth metal design is suited up with our strongest Armor Aluminum6 frame — living up to its name by protecting your tablet from shocks and drops. And the IP68 rating7 means it's our first water and dust-resistant Galaxy Tab S Series.
S Pen. Stronger, faster, more responsive
We rebuilt the included S Pen to be IP68 water resistant8 just like the tablet. It's also improved across the board, with enhanced tip sensitivity for less accidental clicks. And with the magnetic attachment and bidirectional charging, just snap it on to charge.
Next–gen processor for next–level, lifelike gaming
The extremely fast Snapdragon® 8 Gen 2 for Galaxy processor is intelligently engineered to deliver revved–up performance and power savings for champion-level gameplay.11 The graphics engine powers true–to–life reflections and shadows in 3D gaming environments for immersive gaming.
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| GTIN | 8806095441368 |
| Colour | Gray |
| Model Number | SM-X716BZAEEUE |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Delivery Cost | 0 |
| Bluetooth | Yes |
| Dimensions (WxHxD)mm | 254.3 x 165.8 x 5.9 |
| Size (Main Display) | 11.0" Dynamic AMOLED 2X (120Hz) |
| Storage (GB/TB) | 256GB |
| Memory (GB) | 12GB |
| Resolution (Main Display) | 2560 x 1600 (WQXGA) |
| Rear Camera - Resolution | 13.0 MP |
| Front Camera - Resolution | 12.0 MP |
| Battery Capacity (mAh, Typical) | 8400 |
| Weight (kg) | 500g |






