This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Sony K85S38BP.UKA 85" 4K Ultra HD HDR Smart Google TV (2025)
SAVE £100
After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here
- Save up to £500 on Selected Soundbar or Home Theatre system - See Bundle Packs
- 5 Year Warranty – registration by PRC with Domestic and General, terms apply
- Warranty 5 Years
- Screen size85"
- Display typeLED
- Energy efficiency classF
SAVE £100
Equipped with Google Assistant, you can control the TV with just your voice, making it easier than ever to find content, manage tasks or receive answers on demand. And for gaming enthusiasts, the Playstation Remote Play and dedicated Gaming Menu provide seamless access to your gaming library, transforming your living room into a gaming haven.
Take the plunge into entertainment that’s not only visually captivating but also incredibly powerful. Bring home the Sony 55-inch 4K HDR Smart TV today and elevate your viewing experience to new heights!
| Manufacturer | Sony |
|---|---|
| GTIN | 4548736167681 |
| Model Number | K85S38BP.UKA |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Delivery Cost | 0 |
| Image processor | XR Processor |
| Bluetooth | Yes |
| TV with stand (WxHxD)mm | 1901 x 1177 x 456 |
| HDMI Ports | 4 |
| USB Ports | 2 |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Display resolution | 4K (3,840 x 2,160) |
| Screen size | 85" |
| Display type | LED |
| Wi-Fi | Yes |
| Operating system | Google TV |
| Refresh rate | 60Hz |
| Weight (kg) | 43.8 |
| Special Offers Text 1 | 5 Year Warranty – registration by PRC with Domestic and General, terms apply |






